Családi Gazdaság és Vendégház

Közösségi Mezőgazdaság-Minőségi zöldségek, gyümölcsök a nyugalom szigetén


Zöldségdoboz-közösség

Közösségi gazdaság - partnerség gazda és fogyasztó között

A közösségi mezőgazdálkodás a fogyasztók és a gazda hosszútávú kölcsönös elköteleződésére épül, melyben a termés és a kockázat megoszlik.

A termelő a közösséggel kötött megállapodása szerint gazdálkodik - hazánkban ökológiai módszerekkel. A tagok pedig rendszeresen fizetendő átalánydíjért cserébe hetente átveszik részesedésüket (ez lehet zöldség, gyümölcs, hús vagy tojás) az átadóponton.

A gazdálkodást, azt, hogy mi teremjen jövőre javarészt a közösség szezonvégi visszajelzése alakítja.

Ha belépsz egy közösségi gazdaságba, az élelmiszeren túl sok pluszt is kapsz, hiszen

  • ismered az élelmiszered forrását,
  • átlátható lesz számodra a gazdaság működése,
  • közösséghez tartozol,
  • tanulhatsz a gazdálkodásról, önkénteskedhetsz,
  • új ízeket ételeket és feldolgozási módokat próbálhatsz ki.



Zöldségeskert

Kertünkben megtalálható szinte minden olyan zöldség amelynek fogyasztása elengedhetetlen a mindennapi életünkben. A 2022-as évben közel 80 fajta termés várható, számos újdonsággal....

Gyümölcsösünk

Számos gyümölccsel is tudjuk színesíteni a fogyasztóink igényeit, nyár elejétől késő őszig, télig!

A  Forbes magazin is megemlítette gazdaságunkat

2021.04.hóban megjelent cikkben a 44 megbízható gazdaság közé sorolt minket!

Összefoglaló cikkükben azon gazdaságokról írnak, akik a közöség által támogatott mezőgazdaságot vezetnek, és minőségi zöldséget termesztenek!

Zöldségközösség lényege!


1. Forrás

A közösségi gazdaságban az élelmiszer forrása ismert, hiszen személyesen ismered a gazdát, tudod, hogy hol és milyen módszerekkel termel. A gazdaságot is meglátogathatod és rendszeres információt is kapsz a gazdaságból, sőt, ha önkénteskedsz, még jobb betekintést nyerhetsz a termelésbe. Előfordul az is, hogy a gazda a költségvetés tervezésébe is bevonja a tagokat, így a pénzügyi átláthatóság is megvalósul.

2. Ár

A közösségi gazdaságban azért fizetsz a gazdának, hogy megtermelje neked az élelmiszert. Ő a termelés tényleges költségei alapján kalkulálja ki a részesedések árát, ami első ránézésre drágábbnak tűnhet, mint a boltba menni vagy a piacon vásárolni. De ha kiszámolod, mennyit költesz élelmiszerre, kiderül, hogy nem drága alternatíva.

3. Értékesítés

Nincs közvetítő közted és a gazda között, közvetlenül vele állsz kapcsolatban. Ennek köszönhetően közvetlen a kommunikáció is, bármi kérdésed vagy problémád van, vele megbeszélheted. A közvetlen értékesítésnek hála több marad a gazdánál is, a közösségi mezőgazdálkodás biztosabb megélhetést jelent neki, mintha piacozna vagy felvásárlóknak értékesítené a termékeit.

4. Szezonalitás

A közösségi gazdaságban megtapasztalhatod, hogy milyen jó harmóniában (l)enni a természettel és az évszakokkal, hiszen a részesedésekben kizárólag idénytermékek vannak. Paradicsom kizárólag nyáron kerül a kosárba, és cukkini sem lesz télen. Elsőre szokatlan lehet, hogy nem tudsz válogatni, a kínálat adott, hiszen azt kapod, ami az adott héten éppen megterem, és lehet, hogy abból kifejezetten sokat. Erre megoldás a találékonyság és a kreativitás, de ma már sok gazdaságban van cseredoboz is: ha valami nem a fogadra való, elcserélheted másra.

5. Élelmiszer kilométer

A gazdaság legtöbbször a környékeden működik, a termékek nem utaznak sokat és nincsenek csomagolva. A reggel leszedett zöldség, uzsonnára vagy vacsorára már a tányérodon landolhat. Az esetleges csomagolást sok gazdaság a következő héten visszavárja.

6. Elköteleződés

Ebben a modellben a legnagyobb az elköteleződés, hiszen a közösségi gazdaságok tagjai egész szezonra (például tavasztól őszig) vagy évre vállalják, hogy a meghatározott átalánydíjért cserébe átveszik a termékeket a gazdától, míg a gazda is egész szezonra/évre vállalja, hogy a közösségnek termel. Ez a hosszú távú elköteleződés biztos megélhetést tesz lehetővé a gazdának és családjának.

7. Kinek való?

A közösségi gazdaságot akkor ajánljuk neked, ha a következő állítások igazak rád:

  • Fontos neked, hogy vegyszermentes élelmiszert vásárolj és személyesen ismerd a gazdát.
  • Nem riadsz vissza, hogy ezért többet kell fizetned.
  • Szeretsz főzni és új recepteket kipróbálni (Hetente 10-12 féle zöldséget is kaphatsz, akár olyanokat is, amit korábban nem ismertél, mint a tarlórépa, a csicsóka vagy a mángold.)
  • Elfogadod, hogy csak szezonális zöldségeket kapsz. (Itt bizony nem lesz decemberben paradicsom vagy februárban eper.)
  • Vállalni tudod, hogy minden héten elmész az átadásra. (Nincs mese, itt egész szezonban ott kell lenned minden héten, ha esik, ha fúj.)
  • Szeretnél hasonló érdeklődésű emberekkel egy közösséghez tartozni, a többiekkel találkozni, receptet cserélni, együtt önkénteskedni.


Dobozok 2020-21-ből

https://tudatosvasarlo.hu/kozossegi-mezogazdalkodas/

Szállítási útvonalunk

A Budapesti szállítási út 
A Vas és Zala megyei útvonal

Minden év augusztus elején; "Leszedem a részem" nyílt nap a Gazdaságban. Ismerkedés, barátkozás, közös szüret. Tervek, jövő megbeszélése!